Opinie
„Połączenie technologii, świadomego przywództwa i kobiecej mocy ma dla mnie twarz Dominiki Bettman. To od niej pierwszy raz usłyszałam, dlaczego trzeba dbać o różnorodność w zasilaniu wiedzą sztucznej inteligencji, by nie odzwierciedlać w niej krzywdzących stereotypów i nieuświadomionych uprzedzeń ze świata rzeczywistego. To ona powtarza, że technologia jest kobietą i niezmordowanie zachęca do zainteresowania się nią osoby niemające przekonania o sile ich wpływu na życie, na zmiany. Biznes to jej żywioł, o czym miałam okazję przekonać się podczas wielu wspólnych debat i dyskusji. Dlatego sięgam po tę książkę z prawdziwą przyjemnością. I polecam ją wszystkim, a zwłaszcza kobietom, bo każdej z nas zdarza się mówić czasem, że czegoś nie możemy, że coś nie jest dla nas. Dominika Bettman namawia nas do odwagi i autentyczności. Przekonuje, że biznes, technologia i przywództwo może być naszą domeną, a solidarność, wspieranie się nawzajem, mentoring to naturalna kolej rzeczy. Sama dzieli się wiedzą, inspiruje, zachęca do odkrywania wewnętrznej mocy. Podpowiada, jak przewodzić ludziom, jak pielęgnować wartości. I co ważne – jak sprawić, by kobiety współtworzyły na równych prawach nasz świat, wirtualny i rzeczywisty.”
Dorota Warakomska
dziennikarka, pisarka, coach’ka, aktywistka społeczna
„Pandemia COVID-19, nakładając się na już istniejące cywilizacyjne kryzysy, spowodowała, że świat stał się jeszcze bardziej szalony i ryzykowny niż dawniej. W ciężkich czasach gorączkowo poszukujemy liderów. Literatura na ten temat przeżywa dziś szczyty popularności. W większości są to jednak biografie, rozprawy akademickie albo poradniki mówców inspiracyjnych. Ja lubię słuchać tego, co mówią sami wybitni przywódcy. Dominika Bettman jest taką osobą - z ogromną praktyczną wiedzą o biznesie, ale też nadzwyczajną umiejętnością przekładania jej na język szczerej rozmowy o świecie i jego zmianach, o celach życiowych, wartościach i sensie przywództwa. Czytelnicy docenią też z pewnością rozległość rozumienia wielkiego wpływu, jaki ma dziś technologia na biznes, ale i generalnie na cywilizację. Pod tym względem jest to książka na polskim rynku unikalna. Polecam ją wszystkim, którzy poszukują wzorców życiowych na początku kariery, albo nowych inspiracji na jej rozwój oraz tym chcącym lepiej przygotować się do przyszłości.”
prof. Piotr Płoszajski
Kierownik Katedry Teorii Zarządzania SGH (1993-2019)
„Wnikliwa i niezmiernie szeroka, a równocześnie zachwycająco przystępna analiza wpływu, jakie nowoczesne technologie, a zwłaszcza cyfryzacja, wywierają na przedsiębiorstwa, ich pracowników i klientów, ale również na szeroko rozumiane społeczeństwo. W dynamicznym formacie dialogu-rzeki autorzy wprowadzają nas w świat pojęć i narzędzi przemysłu trzeciej dekady XXI wieku - od internetu rzeczy, poprzez prosumeryzm, chmurę obliczeniową, do sztucznej inteligencji. Co istotne, wszystkie te technologiczne przełomy osadzone są głęboko w humanistycznej perspektywie procesu adaptacji pracowników oraz prowadzących ich do realiów cyfrowego świata liderów. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie przedstawienie problemu w realiach ogólnoświatowej pandemii i spowodowanych przez nią długofalowych zawirowań w globalnej gospodarce. Doskonała lektura dla debiutantów w świecie Przemysłu 4.0 ale również dla zaawansowanych praktyków szukających inspiracji oraz ram uporządkowanej cyfrowej transformacji biznesu.”
Maciej Witucki
prezydent Konfederacji Lewiatan
„Technologiczne Magnolie” przeczytałam jednym tchem – napisana w formie rozmowy książka porusza wiele wątków technologicznych, zawiera bogactwo przykładów z Polski i zagranicy. Magnolie zdefiniowane w książce to symbol trwania i odradzającego się piękna. Autorka prezentuje, na bazie przykładów z wielu dziedzin, osiągnięcia technologiczne, które podnoszą komfort i jakość naszego życia, pozwalają nam „trwać i tworzyć nowe piękno”. Każdy przykład jest osadzony w realiach współistnienia człowieka z technologią - pokazuje niewątpliwą wartość nowych rozwiązań oraz zwraca uwagę na wyzwania, które technologia stawia wobec człowieczeństwa.
Lektura zawiera wiele rzeczowych argumentów wskazujących korzyści zastosowań nowych technologii i daje wiarę w lepsze jutro. Cechuje ją duża empatia i troska o przyszłość. Przesłaniem jest życie zgodne z naszymi pragnieniami, ale tak, by nie zapomnieć „po co to wszystko?” i komu postęp technologiczny ma służyć. Ku mojej radości, wiele miejsca poświecono współczesnemu przywódcy, jego ważnej i trudnej roli w jednoczeniu ludzi wokół celów wyższych – tych, które sprawiają, ze świat wokół nas staje się lepszy.”
Olga Grygier-Siddons
prezeska PwC w Europie Środkowo-Wschodniej
„Jak pisał Stanisław Lem: „wczorajsza niezwykłość staje się dzisiejszym banałem, a dzisiejsza skrajność – jutrzejszą normą”. Dominika Bettman dzieląc się zdobytym doświadczeniem, zabiera nas w podróż autorefleksji i przemyśleń. Ma krytyczne spojrzenie na dzisiejsze skrajności, które stanowią jedynie sygnały tego, co stanie się w najbliższej przyszłości kolejną dużą zmianą w biznesie za sprawą zaawansowanych technologie. W tej niezwykle ciekawej opowieści o potrzebie niekończącej się edukacji w sferze przywództwa
i zarządzania w czasie „never normal”, autorka pokazuje swoje dwie twarze: jest mentorką, a zarazem mentee. Dominika jako liderka jest z pewnością we wspomnianej 2-proc. grupie wizjonerów i innowatorów w Polsce. To właśnie tacy przywódcy motywują innych do otwarcia się na możliwe przyszłości.
Ta nieliczna grupa świadomych, skłonnych do eksperymentowania i ryzyka osób, nie tylko zachęca innych do zmiany, ale powoduje, że zmiana się realnie wydarza w rzeczywistości, przecierając szlaki dla rzesz naśladowców.”
Zuzanna Skalska & Rafał Kołodziej
współzałożyciele FutureS Thinking Group
„Technologia jest prosta. Liczy się to, co ludzie z nią zrobią - te słowa przypisywane są Steve’owi Jobsowi. Dominika Bettman od ponad dwudziestu lat obserwuje coraz większą łatwość powstawania technologii i trudność, z jaką mierzą się liderzy wprowadzający wymuszone przez nie zmiany. Technologii będzie przybywać w coraz krótszych odstępach czasu. Co mogą zrobić liderzy, aby była to zmiana postrzegana jako korzystna? Wiele wartościowych wskazówek znajdziecie w tej książce. Polecam.”
Magdalena Dziewguc
Country Manager w Google Cloud Poland Sp. z o.o.
„Technologiczne magnolie… Potrzebowaliśmy tej metafory. Jestem wdzięczny Dominice Bettman za jej wprowadzenie, a wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tej książki za pożyteczną publikację. Każdy z nas funkcjonuje w hybrydowych systemach, dlatego istotne jest wyróżnianie właśnie tych, które powstają dzięki kooperacji wrażliwych na dobrostan człowieka umysłów i mądrze wdrażanych artefaktów. Autorka szczodrze dzieli się szeroką wiedzą i, co trzeba podkreślić, czyni to z pozycji doświadczonego menadżera. Dodatkowo, treść książki jest wzbogacona o wypowiedzi innych ekspertów, co sprawia, że lektura jest wartościowym źródłem inspiracji dla wszystkich ludzi biznesu i innowatorów, którzy rozumieją, że odpowiedzialność to coś więcej, niż tylko słowo."
Paweł Fortuna
psycholog, pisarz, kompozytor, coach
"Książka Dominiki Bettman to spotkanie z „technologicznymi magnoliami” – czyli pięknymi i wartościowymi nowościami, istotnymi trendami w świecie ciągłej transformacji cyfrowej widzianymi oczami doświadczonej liderki. A także pogłębiona refleksja nad ich biznesowym i społecznym potencjałem. Autorka oferuje przy tym dużo praktycznej wiedzy operacyjnej dla przedsiębiorców i innych osób odpowiedzialnych za kluczowe decyzje w organizacji. Dzieli się swoim doświadczeniem przywódczym, mentorskim, przeżyciami związanymi z kryzysem pandemicznym i zarządzaniem w warunkach zmiany i niepewności.
Liczne przykłady konkretnych „technologicznych magnolii” z całego świata, komentarze uznanych ekspertek i ekspertów oraz systematyczne wprowadzenia do tematów technologicznych i ich biznesowego kontekstu, mają duży walor edukacyjny.
Jest to odważna próba całościowego spojrzenia na współczesne wyzwania, przed jakimi staje świat w swoich rozwojowych dylematach. Mimo niewątpliwego entuzjazmu autorki dla postępu i ekscytujących możliwości, jakie tworzą nowe technologie, mocno wybrzmiewa tu postulat konieczności świadomego i krytycznego do nich podejścia. Autorka apeluje o opieranie wyborów technologicznych na wartościach, wśród których najważniejszymi jest nastawienia na dobro człowieka oraz zrównoważony rozwój planety.
Dobrze jest trzymać w rękach dzieło kobiety, która od lat buduje swoją ekspercką markę w zdominowanym przez mężczyzn świecie przemysłu, nie boi się przewodzić, a jednocześnie gotowa jest dzielić się swoim sukcesem, wiedzą i doświadczeniem z jak najszerszym kręgiem odbiorców. Dobrze jest trzymać w ręku książkę – mocny statement i zarazem kamień milowy w rozwoju prawdziwej Role Model dla pokolenia kobiet wchodzących w świat przemysłu 4.0."
Dr Bianka Siwińska
dyrektor zarządzająca
Fundacji Edukacyjnej Perspektywy
„Ci, którzy na poważnie myślą o kreowaniu przyszłości, nie mogą przejść obojętnie obok książki, która traktuje o uważności na to, co już się wydarzyło bądź wydarza się tu i teraz. Świat „Technologicznych magnolii” to nic innego, jak świat pełen z pozoru niewielkich odkryć Dominiki Bettman. To właśnie one pozwalają jej być otwartą na świat i ludzi liderką, która świadomie poszukuje sensu we własnych doświadczeniach. Napędzają rozwój, kreują nowe modele biznesowe, zawody, a nawet tożsamość jednostek i organizacji. Pandemia COVID-19 i kolejne fale lockdownów przedefiniowały wiele pojęć, zmieniły priorytety, wpłynęły na transformację przywództwa. Jednak w tej dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości również kwitną magnolie. Książka ta to zresztą prawdziwy magnoliowy ogród - bogaty w wyraziste przykłady będące inspiracją do działania. To jednak przede wszystkim zachęta do uważności na otaczającą rzeczywistość i odkrywania własnych „magnolii” - symbolu zmian pozwalających kreować pełną sensu i wartości przyszłość.”
Jakub Sito
dziennikarz, wykładowca, przedsiębiorca
„Książka „Technologiczne Magnolie” to pozycja niezwykła. To pełna wszechstronnej wiedzy, a zarazem wielkiej wrażliwości opowieść o najnowszych technologiach, które na naszych oczach zmieniają życie ludzi na Ziemi. Autorka z pasją przeprowadza czytelnika przez główne obszary zastosowań najnowszych zdobyczy technologicznych (ICT), zarówno w sferze biznesu, jak i w codziennym życiu każdego człowieka. Nie ucieka się do ogranych medialnie frazesów, ale z wielką empatią przygląda się szansom społecznej ewolucji, jakie niesie z sobą technologiczny przełom, choćby poprzez dalszy rozwój ekonomii współdzielenia czy demokratyzację procesów twórczych. Co szczególnie ważne, autorka wskazuje na swoisty „potencjał szczęśliwości” drzemiący w szerszym zastosowaniu najnowszych technologii, tak często dehumanizowanych przez ich krytyków. Ukazuje bowiem, jak dzięki nim możemy oszczędzić Ziemi nadmiarowej eksploatacji, a człowiekowi – poszerzyć horyzonty jego „niewyobrażalnych” marzeń. Apoteoza mądrej odwagi i odpowiedzialności jako filarów przywództwa, w ostatniej części książki, dopełnia obrazu tej pięknej opowieści o przyszłości, która już dzieje się na naszych oczach.”
Przemysław Powalacz
prezes zarządu Geberit Polska
Gratuluję naprawdę solidnej i bardzo rzeczowej lektury. Uważam, że każdy powinien po nią sięgnąć, bo porusza tak wiele istotnych zagadnień, że w zasadzie niezależnie od wieku i zajmowanej pozycji każdy w niej znajdzie coś dla siebie. Tu już nie chodzi o ICT, IoT, cyfrowego bliźniaka itp., ale przede wszystkim o to, aby zrozumieć sposób myślenia nas - młodych, który Pani bardzo trafnie opisuje. Mamy trochę inne potrzeby, inne cele, ale przede wszystkim różni nas sposób patrzenia na niektóre sprawy. Z racji swojego wieku nie mam zbyt wielkiego doświadczenia zawodowego, jednak na podstawie własnych obserwacji mogę tylko potwierdzić to, co Pani opisuje w książce. Często w firmach widzę charakterystyczną blokadę pokoleniową; zauważam, że nawet w tak rozwojowych branżach znajdują się osoby, które przez lata pracy popadły w zgubną rutynę. Dotyczy to szczególnie osób w wieku przedemerytalnym; boją się zmian, a przecież to właśnie one mają ogromną wiedzę i zawsze czuję dumę, że mogę z nimi współpracować. Przecież 30-40 lat temu to oni tworzyli te działania, które teraz są schematyczne i na nich bazujemy. Wówczas to była ich cegiełka, ich innowacja. Teraz po prostu wszystko rozwija się szybciej za sprawą nowoczesnych technologii.
Uważam również, że każda młoda osoba powinna przeczytać tę książkę ze względu na to, jak Pani pisze o współpracy, roli lidera/liderki, która często bywa idealizowana lub demonizowana. Większość z nas dąży do bycia liderem, tylko nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, z jaką odpowiedzialnością to się wiąże i jakie kompetencje lider powinien posiadać. Szczególnie w czasach, w których wciąż trzeba przekonywać niektórych ludzi do zmian technologicznych.
Aneta Podolecka
Mentee Dominiki Bettman w ramach "Shesnnovation Academy" fundacji edukacyjnej "Perspektywy"
"Technologiczne Magnolie" to pozycja porządkująca wiele przemyśleń dotyczących szybko zmieniającego się świata. Nadając perspektywę liderki dużej firmy technologicznej, Dominika Bettman stworzyła unikalny przewodnik po transformacji cyfrowej, w którym technika i technologia w naturalny i oczywisty sposób mieszają się z psychologią i filozofią. Czynniki wyróżniające tę książkę to przystępny język, ciekawe przykłady, wnioski w odniesieniu do postaw życiowych i kompetencji przyszłości, a przede wszystkim debata o byciu człowiekiem w czasach technologicznej ekspansji. Autorka jasno podkreśla, że humanizm i technologia muszą iść w parze, aby zapewnić podstawowe zasoby do dalszej ewolucji. Lektura obowiązkowa!
Łukasz Otta
Dyrektor Działu Rozwoju Biznesu i Transformacji Cyfrowej w Siemens Polska
Dominika Bettman konsekwentnie buduje swój ekspercki wizerunek w świecie, który zdominowany jest przez mężczyzn. Jest przykładem odważnej liderki, która dzieli się wiedzą z szerokim gronem odbiorców. Czego dowodem jest wydana w zeszłym roku książka „Technologiczne magnolie”.
Tytułowa magnolia jest symbolem trwania i stale odradzającego się piękna. Trudna w uprawie i zachwycająca efektem. Wg Dominiki tak też jest z wkraczaniem w świat nowoczesnych technologii – „odzwierciedlają coś, co było w nas od zawsze, trudno jednak je rozwijać, a jeszcze trudniej czynić je pięknymi i trwałym."
Ewa Sowińska
Partnerka ESO Audit, Wiceprezeska Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców, Relationship Partner w Inno Squad, Mentorka
„Wyzwania stojące przed naszą gospodarką w obliczu niezmiernie skomplikowanego i szybko zmieniającego się świata VUCA wymagają zupełnie nowego podejścia zarówno w kontekście nowych technologii, jak i modelu zarządzania. Dominika Bettman pokazuje, jak może wyglądać taki nowy „system operacyjny XXI wieku”, który umiejętnie zaprzęga technologię na rzecz wzrostu gospodarczego i rozwoju kapitału ludzkiego – a wszystko na zasadach zrównoważonego rozwoju.”
dr Ewa Łabno-Falęcka
Head of Corporate Communication & External Affairs, Mercedes-Benz Manufacturing Poland
„W erze cyfrowej dane są nowym złotem. AI pozwala na analizę ogromnych zbiorów danych i identyfikację trendów, które mogą umknąć oku człowieka. Dzięki temu możemy lepiej odpowiadać na potrzeby klientów oraz zarządzać ryzykiem i zwiększać bezpieczeństwo usług. AI otwiera drzwi do zupełnie nowych możliwości w świecie finansów, a „Magnolie” szukają odpowiedzi na pytania dotyczące istoty tych przemian.”
Michał Gajewski
Prezes Zarządu
Santander Bank Polska S.A.